A dróntechnológia jövőjének formálása hazai és nemzetközi szakemberekkel
November 14-én került megrendezésre a Széchenyi István Egyetem Innovációs Parkjában a nemzetközi konferenciánk, a Drón Fórum 2024, melynek középpontjában a dróntechnológia legújabb trendjei és kihívásai álltak.
Az eseményt az Edutus Egyetem és a Cloud For Intelligent Airplace (CloudIA) Zrt. közreműködésével szerveztük, a fórumot az Európai Unió jelenlegi magyar soros elnökségének azon célja inspirálta, hogy az iparági vezetők, a kutatók és a döntéshozók közös gondolkodással alakítsák ki a drónhasználat jövőjét.
Nagy örömünkre szolgált, hogy az izgalmas szakmai programon – amelynek házigazdája Szujó Zoltán volt – közel százan vettek részt három földrész tíz országából.
A fórum megnyitóját prof. dr. Horváth Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja tartotta, aki beszédében kiemelte, hogy az egyetem elkötelezett abban, hogy a dróntechnológia, IoT-megoldások és innovatív platformok révén is támogassa az ipari és társadalmi fejlődést. A megnyitó rangját emellett az is tovább emelte, hogy Julie Garland, a Közös Európai Drónszövetség (Joint European Drone Associations) elnöke is szólt a jelenlévőkhöz online keretek formájában.
A drón-ökoszisztéma, a drónhasználat-szabályozás és a drónok városi jelenléte témakörében olyan elismert szakemberek tartottak előadást, mint Jakub Karas, a cseh Pilóta Nélküli Légi Járművek Szövetség (Unmanned Aerial Vehicle Alliance) elnöke, dr. Eduardo García González, a Polgári Légiforgalmi Szolgáltatók Szervezetének (Civil Air Navigation Services Organisation, CANSO) vezető munkatársa, Bongseok Kang, a Korea Testing Laboratory (KTL) csoportvezetője, Emilien Watelet, a belga ID2Move igazgatója és Ludvigh Károly, az ABZ Innovation Kft. ügyvezetője.
A drónok szórakoztató- és médiaipari szerepét, valamint dróndetektálási és -elhárítási kérdéseket – körüljáró kerekasztal-beszélgetésekre is sor került a délután folyamán neves vendégekkel, többek között Alexander Lena osztrák üzletemberrel, az OPREM Group társigazgatójával, Molnár Zsolttal, a Rotors & Cams Zrt. vezérigazgatójával, valamint Tuzson Gergellyel, a Repülő- és Légisport-szövetség elnökével, a Légtér.hu Kft. egyik ügyvezetőjével. A Digitális Fejlesztési Központ részéről pedig Takács Olivér kollégánk kapcsolódott be a beszélgetésbe.
Az eseményen dr. Szauer Balázs, a CloudIA Zrt. ügyvezetője, hangsúlyozta, hogy az Európai Unió drónokkal és adatvédelemmel kapcsolatos szabályozása már most is elégséges, de a felhasználók ismereteinek bővítése ebben a témában is kiemelt szereppel bír.
Szilasi Péter Tamás, az Edutus Egyetem vállalati és nemzetközi kapcsolatok igazgatója pedig előadásában arról beszélt, hogy a drónok rendkívül jól használhatók az iskolai oktatásban is, éppen ezért a World Robot Olympiad nemzetközi robotépítő és programozó versenysorozatban is lesz majd külön drón kategória. Kiemelte emellett még azt is, hogy fontos kihívás a pedagógusok felkészítése az új technológiák használatára.
Úgy gondoljuk, hogy a Drón Fórum eseményünk kiváló helyszínéül szolgált a szakmai eszmecseréknek és ígéretes hazai, valamint nemzetközi együttműködésekhez járult hozzá.