
Széchenyi-fejlesztés a vízen: valós idejű hajókövetés a Kékszalagon
Történelmi rekordok, drámai pillanatok és rendkívüli összefogás jellemezte az 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjat. A Széchenyi István Egyetem által fejlesztett és a Magyar Telekom által üzemeltetett hajónyomkövető rendszer az élő közvetítés technológiai alapját biztosította, és a digitális térben is új szintre emelte a verseny élményét.
Rekordszámú közvetítés, extrém szélviszonyok és példátlan sportszerűség – ezek jellemezték az idei 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjat, amely minden idők egyik legemlékezetesebb vitorlásversenye lett a Balatonon. A győztes MLS Raiffeisen Fifty-Fifty 4 óra 24 perc alatt teljesítette a távot, több mint 40 percet javítva saját korábbi rekordján, miközben a mezőnyben számos technikai bravúr és hősi teljesítmény zajlott.
A Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja által fejlesztett, valamint a Magyar Telekommal által üzemeltetett hajónyomkövető rendszer megbízhatóan, valós időben szolgáltatott adatokat a hajók mozgásáról a verseny folyamán. A rendszer több száz hajóra felszerelve működött rendeltetésszerűen az esemény teljes ideje alatt, biztosítva ezzel a versenyzők, a szervezők és a nézők számára a pontos pozíció- és sebesség adatokat.

A közvetítést világszerte több, mint 120 ezren követték a kekszalag.hu oldalon, a Telekom Live YouTube-csatornán és a televíziós csatornákon. A technikai színvonalat a drón- és motorcsónakos felvételek, a fedélzeti kamerák, valamint a szakkommentátorok elemzései emelték.

Kiemelkedő szerep jutott az oktatásnak is: a Széchenyi István Egyetem hallgatói a hajókövető rendszer fejlesztésében is aktívan részt vettek, így valós piaci környezetben szerezhettek gyakorlati tapasztalatokat, digitális alkalmazások tervezésében és működtetésében.
„A rendszer a verseny teljes időtartama alatt stabilan támogatta a digitális követést és az élő közvetítést” – fogalmazott Dr. Drotár István, a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője.
A Kékszalag verseny nemcsak a vízen, hanem a digitális térben is új szintre lépett, köszönhetően a hazai fejlesztésű technológiának és a példamutató egyetemi-ipari együttműködésnek.
